Ti, kdo si mysleli, že v případě Brexitu dojde ihned k uzavření hranic pro občany EU, kteří mají zájem ve Spojeném království studovat či pracovat, museli a musí být ze současného vývoje zklamaní.
Brexit, jenž se konal dne 23.6.2016, sice vedl k odchodu řady politiků, ale nová politická reprezentace prozatím popravdě neví, jak s novou situací naložit.
Velmi pravděpodobně je tak před námi období několika let, kdy budeme svědky spíše kosmetických změn v možnostech studia či práce ve Velké Británii pro občany ze zemí evropské sedmadvacítky.
Znám dobře českou mentalitu, která vidí věci spíše v tom negativním světle a nedá mi to, než nenapsat něco o tom, jaká je současná realita…
Míša Čmelíková s Danem Krobotem a jejich wimbledonská selfie.
Po příletu/příjezdu do Velké Británie projdete imigrační kontrolou a v případě zájmu o práci, si požádáte o pracovní číslo, tzv. NationalInsuranceNumber (NIN). Toto číslo potřebujete pro legální práci ve Velké Británii. Nejprve jim zavoláte na linku, za pár dnů absolvujete osobní schůzku a pak za zhruba týden poštou toto číslo od úřadu dorazí.
Na každý šálek píše Anna Havelková přesnou objednávku.
Nadále můžete aplikovat sami na různé pracovní pozice podle vašich jazykových i jiných schopností. Zaměstnavatelé stále potřebují nové pracovníky, na tom Brexit nic nezměnil.
Jedinou odlišnost, kterou nyní pozorujeme, je fakt, že si začínají zaměstnavatele více cenit pracovníků, kteří chtějí v UK pracovat dlouhodobě, protože popravdě ani oni netuší, jak dopadne budoucí vývoj.
Monika Latýnová si užívá sluníčka při odpoledním pikniku.
V Británii jsem poměrně často a vycházím z informací, které mám od zaměstnavatelů samotných. Brexit tak paradoxně může pomoci zlepšit pracovní a platové podmínky statitisíce občanů EU, kteří na ostrovech pracují a na nichž je celá britská ekonomika bytostně závislá.
Katka Červíková a Petra Figlovská na Wimledonu potkaly Jirku Veselého.
Britská libra oslabila vlivem Brexitu a tak přijde “výlet za prací“ do Velké Británie levněji. To se týká i ubytování, dopravy a dalších nákladů pobytu. Banky se více ptají na to, proč si u nich jako cizinci chcete otevřít účet, ale tak tomu bylo i v minulých letech. Takže pokud chcete pracovat v zahraničí, stále je pro Čechy naprostou jedničkou Velká Británie. A my pevně věříme, že si tam i vy najdete zajímavou práci :-).
Londýn je plný cyklistů a město samo kola dokonce půjčuje.
Pokud chcete do Británie přicestovat krátkodobě za brigádou či dlouhodobě za prací, pak se podívejte na pracovní program naší agentury v Londýně, který již přivítal od roku 2015 stovky zájemců o práci. Ostatně fotografie některých účastníků našeho programu doprovází tento článek. Já vám všem budu přát, ať máte možnost obohatit svůj život o možnost pracovat v zahraničí, zlepšit své znalosti cizího jazyka a najít přátele z celého světa, díky nimž už váš život nikdy nebude stejný :-).
Adamovi Sládkovi (ten vpravo) přijel do Londýna kamarád a tak selfie s jehlou Shard bylo nutností.
PS: všechny fotografie doprovázející tento text vznikly až po Brexitu a poslali nám je účastníci našeho pracovního programu.
Ing. Přemysl Piskač
Majitel agentury Czech-us
Zdieľajte so svojimi priateľmi Sdílejte se svými přáteli